Ostatní
8 tipů, jak i ty můžeš vypadat na kameře sebevědomě

8 tipů, jak i ty můžeš vypadat na kameře sebevědomě

Dodnes si pamatuji den, kdy jsem nahrávala své úplně první video. Byla jsem extrémně nervozní, dívala jsem se neustále mimo kameru a plácala jedno slovo přes druhé. Dnes na kameře mluvím denně, cítím se před ní dobře a je to už jakási má přirozená součást. A v tomhle článku s tebou budu sdílet mé tipy a triky, které s tím stejným pomůžou i tobě. Pojďme na to.

Přehrát video o Jak získat sebevědomí? 5 tipů od Markéty Baginské

První tip: Mluv o věcech, o kterých reálně něco víš

Ano. Pokud budeš na kameře mluvit o tématech, o kterých máš co říct, bude pro tebe mnohem snazžší mluvit a působit na ostatní sebevědomě, než když budeš mluvit o věcech, které ses příkladem jen teoreticky naučila.

Předtím, než se tedy rozhodneš nějaké video na určité téma nahrávat, ujisti se, že čerpáš z vlastní cesty, nebo zkušeností. Uvidíš, že celý proces natáčení bude pro tebe mnohem snazší, příjemnější a autentičtější.

Moje doporučení také je, aby sis vždy daný text videa zkusila i nanečisto. A to ať už budeš používat teleprompter, o kterém se budeme také společně později bavit, nebo ne. Už jen to, že si dané video zkusíš může být pro tebe při samotném natáčení pozitivním přínosem.

Druhý tip: Připrav se na to, o čem budeš před kamerou mluvit

A tím neříkám, že si musíš videa kompletně skriptovat tak, jako to dělám já. 

I když upřímně, pokud budeš tvořit edukativní content tohoto stylu, od srdce ti to doporučuji. Ptáš se proč? No, pravý důvod se dozvíš v tomto videu. Avšak alespoň ve zkratce: Můžeš totiž s tímto skriptem návazně pracovat, obsah recyklovat i na další sítě a maximálně tak využít své práce.

Nicméně pokud nebudeš volit tuto cestu, je fajn mít sepsané alespoň nějaké body, nebo linku, kterou chceš dané video vést. A to i přesto, že se bude jednat třeba o vlog. Já jsem vlogy nahrávala ještě nedávno dost spontánně a až s odstupem času vidím, že to nebylo úplně efektivní. Buď jsem měla záběrů nebo mluveného slova příliš, nebo naopak moc málo.

Nyní když vím, že budu nějaký vlog točit, udělám si den předem čas, sepíši si scénář, nějakou představu o záběrech, které bych chtěla ve vlogu mít a další den se pustím do práce, což mi dává i v průběhu natáčení mnohem více sebevědomí, protože přesně vím, co chci dělat.


Pamatuj tedy na to, že příprava je klíč a čím více budeš na natáčení připravena, tím s větším sebevědomím budeš schopna vystupovat.

Třetí tip: Udělej si nějaký před natáčecí rituál!

Ano, jsme přece holky! A potřebujeme si věci dělat příjemné a hezké. Připrav si tedy na natáčení prostor, ve kterém ti bude dobře. Zapal si třeba svíčku, zapni si difuzér, pusť si nějakou hudbu a klidně se ještě před natáčením rozdýchej. 

 

Já osobně preferuji techniku box breathing, respektive krabicové dýchání, jejiž účelem je se na 4 sekundy nadechnout, na 4 sekundy dech podržet nahoře, následně 4 sekundu výdech a v neposlední řadě 4 sekundy opět zádrž dole. Tento proces pak může člověk opakovat tolikrát, dokud opravdu cítí, že se mu zklidnil tep. Mně většinou stačí 6-8 cyklů. 


Tohle cvičení dělám také vždy, když jdu na stage. Ve chvíli, když jsem totiž nervozní, začínám dýchat strašně z hrudníku, ne z břicha a jde to velmi cítit i na mém hlasu, obzvlášť, pokud mluvím na stagi do mikrofonu. Proto zklidnit se a dát svému já prostor se nadechnout je opravdu must have!

Čtvrtý tip: Pomoz svému sebevědomí svojí vizuální stránkou

Udělej si hezký makeup, vlasy a dej si na sebe třeba svůj oblíbený outfit, ve kterém se cítíš zkrátka hezká! Svému sebevědomí totiž můžeme velmi snadno pomoci i naší vizuální stránkou. Schválně, vyzkoušej to a dej mi vědět!

Pátý tip: Během nahrávání nespěchej, dýchej a uvědom si, že ticho je kámoš!

A tady je proč: Když jsme nervozní, máme tendence mluvit rychle. A čím rychleji mluvíme, tím více se do našich slov zamotáváme a tím více doplňkových slov využíváme.


Pod doplňkovými slovy si můžeš představit například aaa, mmmm, takže, nebo velmi oblíbené slovo některých tvůrců jako by, a tak dále. Tato slova jsou opravdu zbytečná a pro posluchače také ani ne úplně přijemná.

Na druhou stranu chápu, proč to děláme. A já to dělala dost dlouho taky. Bála jsem se totiž ticha… Dnes vím, že je pro mě ticho jakýmsi prostorem, kdy se můžu nadechnout a následně se vrátit k myšlence, o které chci mluvit, namísto toho, abych se snažila ticho za každou cenu vyplnit jakýmsi doplňujícím slovem.

No a mimo to, že mám čas si srovnat myšlenky já, má tohle ještě jednu velkou výhodu! Tichem vyvoláš i ve svém publiku pozornost. Vyhrávají tedy všichni, okej?

Šestý tip: Vše můžeš přetočit nebo vystřihnout

Uvědom si, že pokud řekneš něco špatně, můžeš to natočit znovu, nebo danou část vystřihnout. Nikdo ti zkrátka hlavu neutrhne, dobře? A přesně v tomto je mluvení na kameru skvělé. Nezáleží na tom, kolikrát něco řekneš špatně, vždy to můžeš zkrátka přetočit znovu.

 

Mám tady pro tebe ale jedno velké připomenutí: Nespadni prosím do role, kdy budeš opravovat každé své slovo s cílem, že chceš působit perfektně!

Přesně tohle je totiž strašně nebezpečná zóna, ve které budeš ztrácet zbytečně moc času a hlavně ani nebudeš na své publikum působit autenticky. Protože dokonalý není nikdo.

Ber tedy předělávání záběrů s lehkostí a měj v mysli to, že na druhé straně obrazovky sedí stejně člověk, který tě sleduje proto, protože si sympatická a proto, že mu dává smysl to, co říkáš. A také který absolutně nemá tušení o tom, jak jsi to chtěla původně říct. Stresovat se tímto je jak sama vidíš, absolutně zbytečné.

Dostáváme se dále a to k dalšímu tipu (…a teď ti poodhalím své největší tajemství!)

Sedmý tip: Usnadni si práci a používej telepromter

Ano, teď jsem se prozradila… ale dobrovolně! Pokud sis totiž myslela, že celá svá videa jedu spatra, tak tě zklamu, ale ne.

Na druhou stranu jsem na sebe fakt pyšná, pokud to nejde poznat. Je to totiž super ukazatel, že i se čtecím zařízením se dá hezky pracovat.

Tím, že si svá videa kompletně skriptuji, využívám daného skriptu tak i při samotném natáčení, tedy daný text čtu, což mi šetří strašně moc času a energie nejen při samotném nahrávání, ale také i postprodukci. Eliminuji totiž řadu zbytečných přeřeků a záběrů, které bych musela návazně třídit.

Můj telepromter mám značky Desview, T2, který jsem si pořídila ještě na Bali. Na Alze jsem však našla dost podobnou alternativu.

Aby pro tebe však bylo využívání teleprompteru efektivní, potřebuješ si svá videa skriptovat, a pokud vůbec nevíš, jak na to, nahrála jsem pro tebe i toto video, ve kterém s tebou sdílím svůj kompletní proces skriptování – a to doslova od A-Z. 

Osmý tip: Uvědom si, že to, co ti pomůže se zlepšit, je to, že to budeš reálně dělat!

A já vím, zní ti to jako klíše! Ale nech mě ti připomenout jedno: Klišé jsou klišé, protože jsou pravda.

Nikdo z nás se nenarodil s tím, že by automaticky uměl mluvit na kameru. Stejné je to s řízením, vařením, cvičením, zkrátka čímkoliv jiným. Pokud v něčem teprve začínáš, je celkem logické, že daný výstup nebude perfektní.

Je tady ale jedna věc, kterou bys měla mít v paměti: Pokud neuděláš své první video, které bude hrozné, nebudeš mít nikdy možnost udělat to své desáté, na které budeš sakra pyšná. A to je moje připomenutí k tobě: Bez praxe se nezlepšíš, začni co nejdříve a dej svému já závazek pokračovat i ve chvíle, kdy to bude zrovna těžké.

Obzvlášť, pokud chceš také začít nahrávat videa na YouTube. YouTube je super platforma, která mě osobně dala do života řadu skvělých příležitostí, možností a také spoluprací se skvělými klienty.

A jo, také jsem si mohla před založením mého YouTube kanálu říct: Na YouTube už je pozdě! Začínat v roce 2021 nemá smysl… Ale víš co? Udělala jsem přesný opak a soustředila se na důvody, proč ano a způsoby jak, namísto důvodů, proč ne. 

A to stejné doporučuji i tobě. 

Pevně tedy věřím, že se ti tento článek líbil. Moje doporučení také je, aby sis přečetla tento článek, ve kterém s tebou sdílím více tipů, jak získat sebevědomí. A to nejen na kameře, ale i v podnikání a osobním životě. 

Děkuji, že jsi tady byla se mnou a vidíme se společně v dalším článku.

S láskou,
M.

Rozcestník:

Nejnovější články

Blog Podnikání pro Holky
Digitální produkty: Jaké jsou jejich výhody, na co si dát pozor a jak s nimi začít?

Chceš vytvořit svůj vlastní digitální produkt a zajímá tě, jaká forma pro něj bude ta pravá? S tímto článkem v tom budeš mít jasno!

Canva grafiky - Insta Sada Pro Tvůrce
Canva grafika: 4 kroky, jak využít vizuální marketing a zviditelnit se

Ovládni sílu Canva grafiky, úpravy fotek a stříhání videí naplno. S tímto článkem to zvládneš snadno i ty!

Podnikání Pro Holky blog
Jak si vybrat marketingový kurz, který ti pomůže růst a dosáhnout úspěchu?

Hledáš ten nejlepší online kurz nebo školení marketingu, ale ztrácíš se v možnostech? Tento článek ti s tímto pomůže!

Jak psát chytlavé popisky na Instagram, které budou chtít lidé číst!
Jak psát chytlavé popisky na Instagram, které budou chtít lidé číst!

Konečně jasné a jednoduché rady, které ti s psaním popisků na Instagram pomůžou.

Podnikání Pro Holky blog
Nedělej to postaru: Zjisti, jak na Instagramu prodávat na autopilota v roce 2023

Není nic staršího než loňské strategie. Nastuduj si, jak úspěšně prodávat na Instagramu na autopilota, i když zrovna spíš.

Perfektní Instagram BIO
Jak na perfektní Instagram BIO (Návod A-Z)

Na Instagramu máš orientačně 2 vteřiny na to, abys zaujala. A správně nastavené BIO ti s tímto pomůže! 

Obklopuj se ženami, které mluví o svých cílech, vizích a plánech, ne ostatních.